Det var noget af det første jeg sagde, da jeg i starten af maj blev kontaktet af Connect Køge / Visit Køge, og de spurgte om jeg ville hjælpe dem med et projekt, som skulle få flere turister til Køge.
Det blev til en miniserie i 6 afsnit, hvor Bubber besøger Køge, møder en masse spændende personer og oplever hvordan det er at være turist i Køge. Vi ville vise at Køge er det perfekte sted at holde ferie i Danmark, nuppe et weekendophold, romatisk ferie eller ferie med børn.
Her kan du se traileren for den serie, og under den, fortæller jeg mere om tankerne bag projektet, og du kan se alle 6 film 👇
Som så mange andre byer i sommeren 2020, så havde Køge afsat et beløb der skulle få flere turister til byen, og jeg var så heldig at blive en del af dette projekt. Vi havde første møde i starten af maj, hvor vi skulle brainstorme på projektet, og min indledning var noget i stil med:
Jeg har tidligere lavet projekter med forskellige virksomheder, med fokus på at fortælle den gode historie, og det samme har jeg med Anders Matthesen over flere omgange og med Linse Kessler i forbindelse med et B&B projekt i Spanien, og hendes talkshow som jeg udviklede for en del år siden.
Jeg havde i starten af 2020 indledt et samarbejde med Bubber, og vores første projekt var en mini dokumentar med de danske atleter der skulle til OL - det satte Corona en stopper for, men nu havde vi et oplagt projekt med Køge, som passede perfekt til Bubber.
I mange år, lang tid før den digitale tidsalder, har den gode historie altid solgt en masse produkter, lad mig give dig et par eks:
👉 Ninja Turtles solgte merchandise for mere end 3 mia. - historien solgte produkterne
👉 Da DR kørte serien "Danmarkshistorien", steg besøgstallet på danske museer med 25% - historien solgte produktet
👉 Hvis du har et Apple produkt, så har du købt ind på historien om Steve Jobs
På samme måde har "product placement" i film og serier altid været et effektivt medie for virksomheder, da de kan placere deres produkt i en historiefortælling.
I dag ser vi en stigende irritation fra danskerne i forhold til markedsføring, og derfor mener jeg det er afgørende at vi kommer tilbage til at fortælle gode historier, og i dag har vi alle muligheder, uden det kræver kæmpe budgetter.
Det er hvad vi gjorde i projektet "Oplev Køge med Bubber" - her producere vi en serie, som på mange måder ligeså godt kunne have været til TV, men det er bare i en "digitaliseret" form.
Det er afgørende at tænke i denne historiefortælling, og vil du læse mere om det og se en masse cases, så kan du læse mit blogindlæg: drop salgstalen og fortæl den gode historie.
Men først skal du lige se de 6 afsnit med Bubber, hvor han oplever Køge...god fornøjelse:
I denne film skal Bubber hjælpe med at rense de lækre strande i Køge, og så slutter de af med en øl på havnen, fra det lokale bryggeri 👇
Tak fordi du læste med - husk dit digitale fundament er den digitale købsrejse, det er her det hele starter!
Hvis du kunne tænke dig at få flere digitale indspark på daglig basis, så er du velkommen til at følge mig på LinkedIn, og vil du løbende have det bedste samlet i din indbakke, er du meget velkommen til at tilmelde dig mit nyhedsbrev.
Har du spørgsmål eller kunne I bruge et digitalt indspark i jeres virksomhed, netværkværksgruppe eller konference, så er du velkommen til at tage fat i mig.
Peter Schjødt, Digital atlet 🏃♂️
tel:+4523246628